Поради отсуство на „Северна“ во името, опозициските советници ја напуштија седницата на Советот на Општина Штип

Од:

Свечена конститутивна седница на Советот на Општина Штип денеска имаа само 13 советници на ВМРО-ДПМНЕ и еден на Левица, додека деветмината советниците од опозициската СДСМ ја напуштија седницата.

dobivaj vesti na viber

На првата седница мнозинството и опозицијата ги скара писмената свечена изјава, на којашто наместо да стои уставното име на државата Република Северна Македонија, стоеше Република Македонија.

Маријана Рогожарска-Поповска, советник од СДСМ истакна дека не треба да се оди против Уставот и побара правно толкување од службите.

Откако мнозинството советници на ВМРО-ДПМНЕ им го одбија барањето тие ја напуштија седницата.

Свечена изјава дадоа 13 советници на ВМРО ДПМНЕ и еден на Левица, онака какошто службите им ги подготвиле со Република Македонија.

Мнозинството советници без присуство на опозицијата денеска за претседател на Советот на Општина Штип ја избираа Весна Карагунова-Кожинкова.

Би можело да ве интересира

„Десет лопати за девет години“ – граѓанска акција за вечната изградба на клиничкиот центар во Штип

Истрага против две лица во Штип за тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

А1он

Свечените изјави на членовите на општинските совети треба да се дадени и потпишани со уставното име на државата, потврди Уставниот суд

Ана Ололовска

Претреси во Штип, пронајдени повеќе украдени предмети

А1он

Штипјанец фатен на дело додека крадел од двор на кафеана

А1он

Кривични пријави за штипски лихвари

А1он