Полицаец фатен како црта графити со натпис „ВМРО-ДПМНЕ“

Од:

Полицаец вчера по полноќ бил затекнат во Тетово како црта графити со политичка содржина на јавна површина, дознава „А1он“. Кога полициска патрола при обиколка на градот го затекнала службеникот, графитот со знамето од Вергина и натписот ВМРО-ДПМНЕ веќе биле исцртани. Полицаецот го цртал графитот со повеќе од пет лица кои го придружувале.

Прашани од полициската патрола дали имаат дозвола за цртање на графити на јавна површина, кажале: „Ќе прашате во седиштето на партијата“. Полицаецот сам се легитимирал како колега на службениците кои патролирале, иако тие му побарале само лична карта.

Според информации на „А1он“, полицаецот е вработен во гранична полиција.

Засега, нема информација дали се легитимирани и останатите кои го цртале графитот, како и, дали ќе се поведе постапка против нив. За веќе е поднесена службена белешка која треба да биде процесирана до Одделот за внатрешна контрола, каде ќе треба да одлучат дали да се покрене дисциплинска постапка против него.

 

Би можело да ве интересира

Се вршат претреси во станови и куќи, полицијата се уште трага по експретседателот на Кривичниот суд Панчевски

А1он

Чулев ќе побара помош од војската за запирање на влезот на мигранти

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Чулев од Струмица: Полицијата најстрого да ги санкционира сите прекршители на изборниот процес

Ана Ололовска

Приведени „диви тркачи“ со мотори од скопските улици

Ана Ололовска

Петровска контра Чулев: Граѓаните чии документи се најдени кажале дека им се земени поради долг, а не поткуп

Ландов

Чулев: Сопственик на продавница ветувал дека ќе им избрише долговите ако гласаат за СДСМ

Ана Ололовска