Поднесено обвинение за негувателката која тепаше дете во игротека во Аеродром

Од:

Основното јавно обвинителство од Скопје поднесе обвинение за кривично дело запуштање и малтретирање дете против негувателката која беше снимена од безнедносни камери во игротека во угостителски објект во Аеродром како тепа дете кое и било доверено на чување. Од Обвинителството побарале и продолжување на притворот, мерка која и била претходно одредена.

-Oсновното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од член 201 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетата на 21.11.2019 година, во игротека во еден угостителски објект, малтретирала двегодишно дете за кое била ангажирана како негувателка. Додека родителите биле на работа, негувателката повеќепати го удрила детето со шлаканици, го давела со раката држејќи го во пределот на лицето и устата и неколкупати го подигала и удирала од земја. Детето во неколку наврати се обидувало да и побегне, а од малтретирањето се здобило со телесни повреди, соопшти Јавното обвинителство.

Од обвинителството посочуваат дека со оглед на тоа што во конкретниот случај постои реална опасност од бегство на обвинетата, како и можност таа да го повтори делото што и се става на товар, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје доставил и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор.

Би можело да ве интересира

Поднесено обвинение против 29-годишно лице од Скопје за поседување дрога и муниција

Ана Ололовска

Притвор за двајца албански државјани за поседување 226 грама марихуана

А1он

Ахмети на распит во Oбвинителството за организиран криминал и корупција

Ана Ололовска

Се бара притвор за 55-годишен скопјанец поради силување

А1он

ОЈО: Отфрлени четири кривични пријави во врска со работењето на ТЕ-ТО

Ана Ололовска

Турски државјанин обвинет за употреба на фалсификувана исправа

Ана Ололовска