Поднесено обвинение за гостиварец кој вршел семејно насилство врз сопругата и ќерката​

Од:

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинени против 43 – годишен гостиварец за семејно насилство.

„Обвинетиот на 15 октомври, при вршење семејно насилство во домот во кој живеел во заедница со оштетените, започнал расправија по што ги нападнал оштетените и нанел телесни повреди. Тој побарал парични средства, но откако сопругата му кажала дека нема, започнал да ја удира со шлаканици. Потоа побарал пари и од ќерката, но откако не му биле дадени се упатил да го земе нејзиниот мобилен телефон за да го продаде. Кога ќерката се обидела да повика полиција, осомничениот зел нож од кујната и замавнал кон неа, во што бил спречен од сопругата. Тој продолжил со намерата, удирајќи ја сопругата со каиш во пределот на грбот и левата натколеница нанесувајќи и телесни повреди“, информираат од Обвинителството.

Кривичното дело загрозување на сигурноста обвинетиот го сторил на штета на неговата ќерка. Тој неколкупати праќал пораки на нејзиниот мобилен телефон со закани кон неа и нејзината мајка.

Јавниот обвинител до Основниот суд Гостивар поднесе и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетиот.

Би можело да ве интересира

Шахпаска – Пејчиновиќ Буриќ: Преку системски политики против дискриминацијата и насилството врз жените

А1он

Гостиварското обвинителство поднесе обвинителен предлог за насилство

А1он

Казнен налог за уништување на јавни инсталации

А1он

Гостиварец пронајден починат во неговиот дом со повреди на главата

Катерина Павлова-Николовска

Пожар до темел изгоре четири бараки во Гостивар, осум семејства останаа без дом

Катерина Павлова-Николовска

Гостиварското обвинителство поднесе обвинение за бесправно градење

А1он