Подигнато обвинение против гостиварец што му се заканувал на премиерот преку социјалните мрежи

Од:

Основното јавно обвинителство Гостивар денеска поднесе Обвинителен предлог против 28-годишен жител на Гостивар, кој го сторил кривичното дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 4 од Кривичниот законик.

Осомничениот преку својот профил на социјалната мрежа Фејсбук, на 3 јули 2020 година додека бил во Хамбург, Република Германија, се заканил дека ќе изврши кривично дело убиство за кое е пропишана казна затвор од над 5 години. Упатените зборови со заканувачка природа биле наменети за вршител на функција – претседател на Владата на Република Северна Македонија. Откако од официјалната страна на премиерот било објавено видео со УРЛ линк, како даден коментар на објавата, осомничениот преку својот профил го упатил коментарот со заканувачка содржина.​

Би можело да ве интересира

Бугаринот Стојанов нуди 200 евра за името на македонски полицаец-Чак Норис е одговорот од Македонија

Анита Петровска Рајковиќ

Спасовски од Собрание: Храната за полициските службеници со новата јавна набавка е поквалитетна, а за 30% поевтина,

(ВИДЕО) Спасовски: Мирна новогодишна ноќ во државата

Спасовски: Постигнати се добри резултати во санкционирање на насилството врз жени

Горан Наумовски

Скопјанец со нож и се заканувал на битолчанка и на нејзиното дете

Горан Наумовски

Нова закана за поставена бомба во скопско училиште

Горан Наумовски