Поддршка за Заев: Решение е само преодна влада без Груевски

Од:

Денеска се одржа заеднички консултативен состанок на претставници од сите политички партии на опозицискиот блок, коалициски партнери на СДСМ но и партии со коишто се прошири соработката.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги запозна претставниците на партиите од опозицискиот блок за текот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на Европската унија.

Политичките партии од опозицискиот блок дадоа силна поддршка на Претседателот Зоран Заев и на принципиелните позиции и ставови со коишто настапува во разговорите, барајќи начин за излез од длабоката политичка криза во којашто се наоѓа Република Македонија.

Заеднички беше констатирано дека можностите за продолжување на разговорите, на принципиелно и рамноправно ниво, може да се разгледуваат уште многу кратко време.

Преодна Влада во којашто нема да учествува Никола Груевски е основен принцип за да може да се гарантираат минимални услови за организирање на фер и демократски избори во Република Македонија. Само на тој начин ќе може да се стабилизираат институциите, да се нормализираат состојбите и да се вратат механизмите на контрола во општеството за конечно граѓаните слободно да ја искажат својата волја на демократски избори.

На состанокот се разменија и мислења за понатамошни активности и делување на опозицискиот блок. Во духот на демократските принципи и вредности консултациите ќе продолжат со граѓанските организации, граѓанските активисти и поддржувачи како и во рамки на самите партии.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Каевски: Вложувањата во МВР придонесоа да имаме мотивирана полиција и пад на криминалот

Ана Ололовска

СДСМ: Ги зголемуваме стипендиите и воведуваме нови, продолжуваме со вистинска грижа за младинскиот стандард

Ана Ололовска

Кузеска: Анкетите потврдуваат – СДСМ го има најдоброто, во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена

(ВИДЕО) Колева: Раст на просечната плата од 8,8 отсто, македонската економија е стабилна и развојна

Ана Ололовска

СДСМ: Продолжуваме со вистинска грижа за граѓаните, укината дополнителната акциза за горивата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: СДСМ останува посветена на заштита и унапредување на животниот стандард на сите граѓани

Ана Ололовска

Leave a Comment

1 × one =