Почувствуван земјотрес во југозападните делови на С. Македонија

Од:

Земјотрес со локална магнитуда од 3,7 степени според Рихтер утрово е регистриран во соседна Република Албанија, а е почувствуван од населението во југозападните делови на нашата земја со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотресот, како што соопштија од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, се случил во 06:30 часот, на 155 километри југозападно од Скопје во соседна Република Албанија, а потекнува од пограничното епицентрално подрачје Корча.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Корча почувствуван и во земјава

А1он

ВИДЕО: Премиерката на Нов Зеланд гостуваше во емисија во момент на силен земјотрес

Ландов

Силен земјотрес во Атлантскиот Океан

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го потресе утрово брегот на Мексико

А1он

На Крит регистрирани два умерени земјотреса

А1он

Земјотрес почувствуван во Охридско и Струшко

Ана Ололовска