Почнува уписот на УКИМ, слободни 10 710 места

Од:

На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска и утре е првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година.

Според Конкурсот на УКИМ, слободни се вкупно 10 710 места. Од нив, во квотата за редовни студенти има 5402 места, во квотата за редовни со кофинансирање на студиите 4273 и за вонредни студенти слободни се 1035 места.

Како и во минатите години, надоместот што го плаќаат редовните е 200 евра, а за тие што ќе се запишат во квотата за кофинансирање или за вонредни ќе плаќаат по 400 евра.

За да конкурираат за студии, кандидатите треба да имаат положено државна матура. Критериумите и условите за упис се содражни во Конкурсот објавен на веб-страницата на УКИМ.

Вториот уписен рок на УКИМ е на 12 и 13 септември, а третиот рок на факултетите каде што ќе останат слободни места е на 25 септември.

Согласно со Закон за високото образование донесен минатиот мај, учебната година за студентите почнува на 1 октомври.

Би можело да ве интересира

Сребро и бронза за македонските ученици на Олимпијадата по природни науки во Доха

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ексвработен во бифето на Економски факултет: Шуклев бараше секс или пари за оценка на студентка

Кристијан Ландов

Македонските средношколци на 67 место на меѓународното тестирање ПИСА

Ана Ололовска

ОЕЦД ги објави резултатите од тестирањето ПИСА

Ана Ололовска

ОЕЦД ќе објави резултати од испитувањето PISA – знаење и вештини на ученици во 79 држави

Ана Ололовска

Обвинителството ја отфрли пријавата на антикорупциска против ректорот на УКИМ

Мери Јордановска