Почнува Петровденскиот (Апостолски) пост

Од:

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар денеска почнува Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му претходи на празникот Петровден, кој секогаш се одбележува на 12 јули.

Должината на Петровденскиот пост зависи од празникот Велигден.

Овој пост, еден од четирите повеќедневни пости во текот на годината (Велигденски, Петровденски, Богородичен, Божикен), започнува од првата недела по Духовден, а бидејќи овој празник е со непостојан датум и зависи од Велигден, така и Петровденскиот пост трае различно. Некогаш шест недели, а некогаш само една недела и еден ден.

Целта на постот е да се исчистат духот и телото, што се постигнува не само со воздржување од мрсна храна, туку и од лоши мисли, зборови и дела.

Телесниот пост подразбира воздржување од храна од животинско потекло, што значи од трпезата се тргаат месото, млечните производи и јајцата. Во среда и петок јадењата се на вода, односно се подготвуваат без масло.

Понеделник, вторник и четврток се со масло, а во сабота и недела дозволено е јадење риба.

Поважниот пост – духовниот, според Православната црква, подразбира одрекување од секое зло и грев, воздржување од лоши помисли, зборови и дела, покајание и безрезервна љубов кон Бога и кон луѓето.

Би можело да ве интересира

Архиепископот г.г. Стефан испрати писмо на сострадалност и поткрепа до вселенскиот патријарх Вартоломеј

Ана Ололовска

Во манастирот Св.Јоаким Осоговски синоќа се одржа наречението за епископ Григориј

Ана Ололовска

Архимандрит Григориј ќе биде хиротонисан за епископ сарандопорски

Ана Ололовска

Во Осоговскиот манастир наречение за новиот епископ сарандопорски Григориј

Ана Ололовска

Архимандрит Григориј викендов ќе биде хиротонисан за нов архиереј на МПЦ-ОА

Ана Ололовска

Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

Ана Ололовска