Почина Зафир Хаџиманов, ја загуби битката со коронавирусот

Од:

Зафир Хаџиманов, познатиот актер, пејач и композитор почина од компликации на Ковид-19.

Хаџиманов беше оженет со пејачката и актерка Сенка Велетанлиќ, со која го има синот Васил Хаџиманов, познат џез музичар.

Познатиот музичар, поет и актер беше роден во 1943 година во Кавадарци. Завршил гимназија и музичко училиште во Скопје. Во 1967 година дипломирал на ФДУ во Белград. Паралелно со студиите настапувал како пејач и ги снимил првите две плочи.

Би можело да ве интересира

Нa 57 години почина Вили Гарсон, ѕвездата на „Сексот и градот“

Почина писателот Василе Димески

Почина Милан Миња Субота

На 81 година почина сер Клајв Синклер

Почина Душан Дуда Ивковиќ

Катерина Павлова-Николовска

28-годишен кумановец почина по пад од хотелски балкон во Тирана

Катерина Павлова-Николовска