Почина урологот Арификмет Деари, Филипче вели дека е првиот лекар кој починал од коронавирус

Од:

Во ГОБ ,,8 Септември”, на 64 – годишна возраст, почина д-р Арификмет Деари, уролог од Тетово. Деари бил хоспитализиран заради невролошки проблеми, но и позитивен на Kовид-19. На болничко лекување бил 15 дена.

Министерот за здравство Венко Филипче на социјалните мрежи објави за смртта на Деари

„Д-р Деари кој беше само на неколку месеци до пензионирањето, е првиот лекар кој почина од компликации на корона вирусот. Изразувам жалење и длабоко сочуство до неговото семејство. Апелирам до моите колеги здравствените работници да се чуваат и заштитуваат, на работното место соодветно на протоклите, но и надвор од него. Апелирам и до граѓаните да ги почитуваат мерките, да се заштитат себеси, здравствените работници и сите свои сограѓани“, напиша на „Фејсбук“ министерот за здравство Венко Филипче.

Би можело да ве интересира

Рекорден број заболени во Јапонија за еден ден

Ландов

Јужна Америка – дел од светот најтешко погоден од Ковид-19

Ландов

Бразил: Речиси три милиони заразени со Ковид-19, над 99 илјади смртни случаи

Ландов

Германски матуранти се заразиле од коронавирус во Хрватска

Ландов

Научници: Во САД до 1 декември се можни 300.000 жртви на Ковид-19

Ландов

Изминатите седум денови најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Ландов