Почина снимателот и фотограф Лука Суша

Од:

Фотографот и снимател Лука Суша почина денеска (1950-2022).

Роден е во Скопје, живеел и се школувал ширум поранешна Југославија. Негови фотографии се објавени на страниците на бројни дневни и неделни изданија на поранешна СФРЈ, како „Политика“, „Борба“, „Базар“…

Тој долги години беше снимател и во А1 телевизија, а изминатите 20 години заедно со Зоран Костески отсликаа стотици македонски села, што се на прагот на исчезнување, на тој начин заштитувајќи ги од незаборавот, за што во 2017 година беа наградени со наградата „Љубе Цветановски“ што секоја година ја доделува Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска Филмска, Театарска и Танцова Академија.

Би можело да ве интересира

Почина рок легендата Дејвид Крозби

Комеморација во чест на Катерина Крстева на 12 јануари

Ана Ололовска

Почина актерката Катерина Крстева

Ана Ололовска

Почина Џанлука Вијали

Катерина Павлова-Николовска

На 21 година почина младиот фудбалер Стефан Петровски

Катерина Павлова-Николовска

Почина Анита Поинтер

Горан Наумовски