Почина негувателот на жирафи во ЗОО Скопје, Ристе Трајковски

Од:

На 44 години почина негувателот во скопската Зоолошка градина, Ристе Трајковски. Информацијата ја потврдија вработени во ЗОО Скопје.

– Ристе починал измината ноќ во неговиот дом, ние утрово слушнавме за тоа. Утринава нѐ пресретна работниот ден со тажна и многу страшна вест. Не знаеме од што починал. Утре е погребот, велат вработените.

Нешто подоцна во текот на денот угинала и Флопи, последната жирафа во скопската Зоолошка градина, која имаше околу 10 години.

– Обдукцијата е во тек, не може официјално да се излезе со информации, велат вработени во ЗОО Скопје.

Повеќе вести од А1он

Би можело да ве интересира

Во ЗОО Скопје се роди двогрба камила

Се чекаат резултатите од обдукцијата за причината на смртта на жирафата Флопи

Катерина Ѓуровски

Анима Мунди: Се укажува на можноста вработени сами намерно да одлучиле да ги убијат животните во Зоолошката

Кирков: Данела Арсовска да ги прекине скапите прошетки и да одговори за поморот на животни во Зоолошката градина

Угина и трет коњ во ЗОО Скопје – ги труе ли некој коњите во Зоолошка?

А1он

Угинаа два коња во скопската Зоолошка, пријавен е сомнеж за труење