Почина Душан Дуда Ивковиќ

Од:

На 78-годишна возраст утрово во болница во Белград почина легендата на југословенската и на српската кошарка, Душан Дуда Ивковиќ. Веста ја потврдија од неговиот клуб Раднички.

„Во 6 часот и 50 минути во болница во Белград Душан почина од последици на вода во белите дробови и херпес“ – изјави Горан Калиниќ.

Душан Ивковиќ беше еден од најуспешните европски тренери на сите времиња и најуспешен селектор на југословенската репрезентација на Европските првнества на кои освојуваше медали во Загреб во 1989, во Рим во 1991 и во Атина во 1995 година.

Беше селектор на кошаркарската репрезентација на Србија во периодот од 2008 до 2013 година.

Тренерската кариера ја заврши во 2016 година.

На клубско ниво двапати ја освои титулата во Евролигата, ги освојуваше и Купот Радивое Корач, Купот Рајмондо Сапорт и УЛЕБ Купот. Со клубовите кои ги предводеше беше шампион на Југославија, Грција и на Русија.

Би можело да ве интересира

Почина новинарот Никола Талевски

Почина Колин Пауел од компликации од коронавирусот

На 112 години, почина највозрасниот Французин

Загина Ларс Вилкс, шведскиот цртач познат по карикатурите на Мухамед

Почина поранешниот претседател на Црвениот крст, Илија Цветаноски

Катерина Павлова-Николовска

Трагедија во Шпанија: Загина 15-годишниот мотоциклист Вињалес

Катерина Павлова-Николовска