Почина 6-годишно девојче: Го однеле во болница со настинка, умрело при примање на инфузија

Од:

Шестгодишно девојче починало на Детското одделение во Битолската клиничка болница. Информацијата за А1он ја потврдија и од обвинителството.

Девојчето било донесено во болница околу 10 часот со симптоми на настинка, покачена температура и дијареа. Било примено на Педијатрија, каде што според информациите му била дадена терапија и инфузија. Состојбата на детето нагло се влошила и околу 14. часот починало.

Директорот на Битолската клиничка болница, Александар Обедниковски потврди дека има починато дете

Со оглед на фактот дека детето починало во болница веднаш е наредена обдукција, и според обвинителството таа е во тек. Известен бил и надлежен јавен обвинител кој го превзел случајот.

Од обвинителството за А1он велат дека се превземени сите мерки за обезбедување на комплетната медицинска документација, а се чекаат и резултатите од обдукцијата за да се утврди од што починало девојчето.

„ Во моментов не можеме да дадеме повеќе информации, додека не заврши обдукцијата и не се спроведат сите потребни мерки“ велат од обвинителството.

Би можело да ве интересира

Мирен протест на битолчани пред болницатa „Др. Трифун Пановски“

Горан Наумовски

МЗ се уште го чека извештајот од обдукцијата на шестгодишното девојче кое почина во битолската Болница

Ана Ололовска

Шестгодишната Јана прележала ковид, а вирус и ги воспалил мускулите –Немало грешки во лекувањето според надзорот

Катерина Павлова-Николовска

Јовески за случајот со шестгодишната Јана: Го немаме добиено извештајот од обдукцијата, обезбедуваме други докази

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) „Уште колку здрави деца како Јана треба да умрат?“ – битолчани излегоа на протест за малата Јана

Горан Наумовски

Обвинителството во Битола се уште го чека извештајот од обдукцијата за Јана

Катерина Павлова-Николовска