Почина 13-месечно бебе од морбили, трет случај за само три дена

Од:

Вчера во вечерните часови на Клиниката за детски болести почина 13-месечно бебе од тетовскиот регион, соопштија од Министерството за здравство.

Оттаму посочуваат дека бебето починало поради компликации предизвикани од морбили или мали сипаници. Како што соопштија од МЗ бебето претходно не било вакцинирано. Ова е трет случај на починато дете од морбили за само три дена.

„Министерството за здравство изразува жалење за смртта на детето, како резултат на компликации од морбили, болест која може да се спречи со вакцинација.

Уште еднаш апелираме до сите родители, најодговорно да ги сфатат препораките за вакцинирање со МРП вакцината, која заштитува од ова сериозно заразно заболување. Вакцината во здравствените домови се аплицира бесплатно, а вакцините се со проверен квалитет“, се посочува во соопштението на министерството.

Би можело да ве интересира

Бесплатна вакцинација против грип за ризични групи

Инспекторатот не најде ништо спорно во работата на „Жан Митрев“

Мери Јордановска

Министерството за здравство информира дека нема заболени граѓани од антракс

Кој ќе ги оперира децата во „Жан Митрев“ по отказот на Чадиковски?

Мери Јордановска

Рокот за заемот од пола милијарда евра за новиот клинички центар истекува утре

По двегодишни најави, следната недела тендер за монтажни гаражи во Клиничкиот центар

Маја Илиевска-Пачемска