По десет години струмичките пожарникари извлекоа пешачки мост од бездна урнат од поплава

Од:

Пожарникари од Територијалната против пожарна единица од Струмица денеска го извлекоа пешачкиот мост, кој десет години беше во бездна до трим патеката која води до манастирот „Свети Илија“.

-Мостот беше урнат пред десет години од големата поплава која го зафати градот во септември 2010 година. Со специјален алат успеавме да го извлечеме и повторно да го поставиме на патеката, рече командирот на ТППЕ Струмица, Александар Гудев.

Додаде дека мостот нема многу оштетувања и може да се користи, но во наредните денови заедно со ЈПКД „Комуналец“ ќе преземат мерки за да биде сигурно преминувањето преку него.

Би можело да ве интересира

Зоран Рујак, археолог: Постои потреба од доистражување на Цареви кули

Ландов

Кривични пријави за двајца тинејџери кои ограбиле пензионерка во Струмица

А1он

ОЈО Струмица предложи казни од по 500 евра за 25 лица за непочитување на полицискиот час

А1он

МВР за упадот кај донациите од Заеви: Интервениравме поради непочитување на забраната за движење

А1он

Заев: ВМРО-ДПМНЕ злоупотреби државни институции за партиски интереси

Ана Ололовска

Полиција со шест возила упадна во магацинот со донации од Заеви

Кристијан Ландов