Петков вели дека нема македонско малцинство во Бугарија, инсистира Бугарите да влезат во македонскиот Устав

Од:

Со амбасадата на САД во Бугарија, ниту јас ниту други членови на бугарската влада не разговарале за т.н. македонско малцинство во земјата. Нема такво малцинство и за тоа не може да се зборува, рече бугарскиот премиер, Кирил Петков, објаснувајќи во интервју за БТВ околу темата за разговори на бугарската влада со амбасадата на САД на оваа тема.

dobivaj vesti na viber

Петков порача и дека постои усогласен став на бугарската политика, потврден од Консултативниот совет за национална безбендост пред една недела, дека позицијата на Бугарија кон Севрна Македонија не е променета, туку е само надградена со работни групи.

Бугарскиот премиер го потврди инсистирањето бугарското малцинство во Република Македонија да влезе во Уставот на земјата, додавајќи дека никогаш не навел точен рок за решение на спорот.

„Ова треба да биде во функција само со резултат врз основа на овие работни групи. РСМ ќе влезе во ЕУ кога позицијата на Бугарија ќе биде усогласена. Сакаме правата на Бугарите таму да бидат вклучени во нивниот Устав“, изјави Петков во одготворот за БТВ, а во врска со компромисите кои Бугарија е подготвена да ги направи рече дека може да биде иницијатор за пуштање на авио-линија Софија-Скопје како прв чекор.

Петков заедно со шефицата на бугарската дипломатија Теодора Генчовска, министерот за транспорт и врски и потпретседателот на Народното собрание во вторник ќе допатува во прва официјална посета на Скопје.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Нема напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Предраг Петровиќ

Кирил Петков ќе ја предводи бугарската делегација во Рим на 24 мај

ЕУ е во заложништво, Радев провоцира, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи ја искритикува Бугарија

Кристијан Ландов

Петков и Руте разговараа за сите теми од дијалогот со ЕУ

А1он

Петков: Очекувам во следниот период Македонија да направи некаков вид институција при тамошната Влада за правата на Бугарите

Катерина Павлова-Николовска

Петков нареди ревизија на „Турски поток“, според него – корупцијата е инструмент на влијанието на Путин во Бугарија

А1он