Петков: Очекувам во следниот период Македонија да направи некаков вид институција при тамошната Влада за правата на Бугарите

Од:

Бугарското вето ќе биде повлечено откако целата работата ќе биде завршена, изјави бугарскиот премиер, Кирил Петков, во интервју за бугарската „Нова.бг“.

„Очекувам во следниот период Северна Македонија да направи некаков вид институција при тамошната Влада, за правата на Бугарите“, рече Петков.

Тој смета дека долгорочно Северна Македонија треба да биде во ЕУ, но мора да се заштитат правата на Бугарите.

Бугарскиот долгорочен интерес, како што рече Петков, се совпаѓа со оној на Република Северна Македонија, односно никој не сака сосед кој е сиромашен, а не е во ЕУ и е со затворени граници.

„Треба да се ослободиме од политичката реторика и да работиме. Оваа влада нема да направи ништо без согласност од страна на бугарскиот парламент. Ништо скриено нема да се случи. Целосно ќе го заштитиме нашиот интерес“, изјави Петков.

Би можело да ве интересира

Петков го повика Ковачевски да прифати компромис

А1он

Петков: Во понеделник ќе поднесам оставка од функцијата премиер на Бугарија

А1он

Кирил Петков: Нема изгледи за укинување на ветото на овој самит

Орце Костов

Петков: Ќе има нови министри во следната влада на „Промените продолжуваат”

Катерина Павлова-Николовска

Петков одново ќе биде кандидат на „Продолжуваме со промената“ за нов премиер, тврдат бугарски медиуми

А1он

Бугарскиот Парламент изгласа недоверба на Владата на Кирил Петков

А1он