Петков до Ковачевски: Добрососедството може да донесе придобивки не само за двете земји, туку и за целиот регион

Од:

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на неговиот македонски колега, Димитар Ковачевски, наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската евроинтеграција останува конзистентна и јасна.

dobivaj vesti na viber

Според премиерот Петков, добрососедството може да донесе сериозни позитиви не само за двете земји, туку и за целиот регион.

„Очекувам заеднички да работиме за нов конструктивен дијалог и разбирање во интерес на билатералните односи, чиј што развој е од голема корист за граѓаните на Бугарија и на Република Северна Македонија“, наведе Петков во честитката.

Би можело да ве интересира

Следна средба на Историската комисија со Бугарија дури во септември

А1он

(ВИДЕО) Захариева: Очигледно Петков се заложил да го тргне ветото без да се исполнат обврските

Ана Ололовска

Маричиќ: За време на француското претседателство треба да се направи обид за решение со Бугарија​

А1он

Ковачевски: Дијалог базиран врз европски вредности е решение за кој било отворен спор

А1он

ВИДЕО: Петков демантира дека за јуни е договорено паѓање на ветото за Македонија

Ана Ололовска

Ковачевски: Антифашистичката определба е дел од нашиот национален идентитет

А1он