Пешевска до граѓаните: Ве замолувам да не живеете во илузии, доделените ваучери се од вашиот џеб

Од:

Пратеничката Жаклина Пешевска од ВМРО – ДПМНЕ од говорницата во Собранието им се обрати на граѓаните со објаснување за економските мерки за помош по кризата со коронавирусот. Таа и реплицираше на Сања Лукаревска од СДСМ која ги пофали досегашните економски политики.

dobivaj vesti na viber

„ Почитувани граѓани, ве замолувам да не живеете во илузии дека оваа Влада донела кој знае какви економски мерки. Сите тие ваучери што беа дадени беа од вашиот џеб. И ценете си ги посебно“, рече пратеничката Пешевска.

Таа смета дека власта потфрлила со мерките за заштита од коронавирусот и нагласи дека летото требало да биде искористено за подготовка на онлајн наставата, за набавка на учебници и подготовка на протоколи за учебната година да почне барем на 15 септември. Според неа 1 октомври е предоцна за стар на учебната година.

Би можело да ве интересира

Илија Димовски: Владата го префрли францускиот предлог во Собрание за да избега од одговорност

Орце Костов

Осуммина осомничени за учество во толпа пред Собранието

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Џафери објави снимки од оштетувањата на Собранието: Хулиганството не е решение

(ВИДЕО) Полицајци при апсење легнаа врз момче, кое врескаше и се жалеше на болки

Кристијан Ландов

Весна Петрушевска: Македонскиот јазик е нашата тврдина, со него ние војуваме

Горан Наумовски

Демонстрантите ја урнаа барикадата и го каменуваат Собранието

Кристијан Ландов