Пешевска до граѓаните: Ве замолувам да не живеете во илузии, доделените ваучери се од вашиот џеб

Од:

Пратеничката Жаклина Пешевска од ВМРО – ДПМНЕ од говорницата во Собранието им се обрати на граѓаните со објаснување за економските мерки за помош по кризата со коронавирусот. Таа и реплицираше на Сања Лукаревска од СДСМ која ги пофали досегашните економски политики.

„ Почитувани граѓани, ве замолувам да не живеете во илузии дека оваа Влада донела кој знае какви економски мерки. Сите тие ваучери што беа дадени беа од вашиот џеб. И ценете си ги посебно“, рече пратеничката Пешевска.

Таа смета дека власта потфрлила со мерките за заштита од коронавирусот и нагласи дека летото требало да биде искористено за подготовка на онлајн наставата, за набавка на учебници и подготовка на протоколи за учебната година да почне барем на 15 септември. Според неа 1 октомври е предоцна за стар на учебната година.

Би можело да ве интересира

Милошоски, Митрески и Бендевска избрани за потпретседатели на Собранието

Горан Наумовски

Милошоски, Митревски и Бендевска кандидати за потпретседатели на Собранието

Горан Наумовски

Собранието со 88 гласа „за“ и 22 „против“ ги донесе измените на Законот за државна управа

Јанчев од Левица: Носење на системски закон по скратена постапка е надвор од памет

Предраг Петровиќ

Предлог законот за реорганизација на министерствата ќе оди по скратена постапка, веќе денеска пред матичната комисија

Катерина Ѓуровски

Верификувани мандатите на пратениците Аднан Азизи и Имрлије Салиу-Фетаи од „Вреди“