ВИДЕО: Иванов му ја предаде функцијата на новиот претседател Пендаровски

Од:

Во Кабинетот на претседателот „Вила Водно” се одржа официјална церемонија на примопредавање на функцијата претседател со највисоки воени и државни почести.

По свечената церемонија, претседателот Ѓорге Иванов и претседателот Стево Пендаровски ќе одржат тет-а-тет средба, по што ќе следува и заедничка средба на двајцата претседатели со вработените во кабинетот на претседателот.

Пендаровски ќе има и билатерални средби со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, како и со претседателот на Република Косово, Хашим Тачи.

Новиот претседател на државата ќе има билатерални средби и со министерот за надворешни работи и европски интеграции на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, со заменик министерот за надворешни на Република Турција, Фарук Кајмакчи, како и со државниот потсекретар во МНР на Република Полска, Пјотр Вавжик.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пендаровски: Мора да се казнуваат тие кои не ги почитуваат мерките без разлика на верската и етничката припадност

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Советот за безбедност одлучува за вонредната состојба

Ана Ололовска

Советот за безбедност денеска ќе одлучува за вонредната состојба

Ана Ололовска

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

А1он

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите

А1он