Пендаровски во посета на Илинден, Зелениково и Петровец: Ќе победиме бидејќи носиме европска иднина, да продолжиме заедно напред!

Од:

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски попладнево беше во посета на Петровец, Илинден и Зелениково каде со граѓаните од овие општини разговараше за повеќе актуелни теми, претседателските избори и напредокот во евроинтегративниот процес.

Пред жителите на општина Петровец, Пендаровски им порача дека по подолг период, државата се приклучи кон развиениот свет и сега треба да се продолжи уште попосветено напред.

– НАТО ни даде покана за членство, со ова е обезбедена нашата сегашност и иднина. Дваесетидевет најмоќни земји сега се со нас, не сме сами. Не се поставува прашањето дали ќе не биде. Република Северна Македонија сега е своја на своето. Затоа, да ја искористиме шансата и да продолжиме напред, истакна Пендаровски.

На средбите со граѓаните од општина Илинден и Зелениково, Пендаровски потенцираше дека ова е избор помеѓу два концепти, едниот, кој води напред во подобра иднина и вториот, предводен од Сиљановска кој ја враќа државата назад во минатото.

 

– На другата опција која нема план и визија, да им кажеме дека не сакаме повторно враќање во темното минато. Тоа што го постигнавме како Влада и ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО има историски огромна важност бидејќи само по тој пат можеме да ја зајакнеме економијата, да продолжиме да ги покачуваме платите, да бидеме стимул младите да останат дома и тука да градат иднина, порача заедничкиот кандидат Стево Пендаровски.

Убеден сум дека ќе ги потврдиме и продолжиме прогресивните политики и ќе победиме и на 21ви април и на 5ти мај, бидејќи носиме подобар живот и европска иднина за сите. Затоа, заокружете број 3, за да продолжиме заедно напред, повика Пендаровски.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Минималната плата од 1 јануари ќе биде 18.000 денари, просечната порасна на 28.642 денари

Ана Ололовска

Кандидатот за градоначалник на Василево од ВМРО-ДПМНЕ нападнал активисти на СДСМ тврдат солијалдемократите

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ Скопје: Арсовска должи осум милиони денари на државата и на граѓаните, не само на ЕВН, со уништувањето на салата „Расадник“

Илиевски: Изборот на граѓаните е едноставен – инвестиции во Куманово или продажба на Куманово

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Се оградуваме од какви било конструкции за нерегуларности, институциите веднаш да постапат за да распука и овој меур со манипулации на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ Скопје против Арсовска: Загадувањето на воздухот не е намалено заради ветерот, туку поради мерките на Градот