Пендаровски: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите

Од:

Ја разбирам потребата за дадената изјава на Регионалниот младински лидерски форум во Нови Сад да биде врамена во дневни партиско-политички пресметки, но трендовите во целиот регион и кај нас се неспорни, вели претседателот Пендаровски преку соопштение, во врска со изјавата дека и тој би се иселил од Македонија доколку не е претседател.

dobivaj vesti na viber

„Губиме висококвалификуван и млад кадар. Одговорноста е на сите политички водства, од независноста до денес. Вклучително и моја. Доколку немаат суштинска европска перспектива, поголеми плати и поквалитетен живот, младите ќе продолжат масовно да се иселуваат.“, смета Пендаровски.

Младите мора да имаат прва шанса да успеат дома, заклучи Пендаровски.

Би можело да ве интересира

ЕУ формално ја потврди одлуката за ограничување на цената на руската нафта

(ВИДЕО) Пендаровски: Интеграција во ЕУ зависи од Брисел, но, најмногу од нас

(ВИДЕО) Пендаровски и Штајнмајер на турски чај во Старата чаршија

Зголемени увозот и извозот на земјоделски производи на ЕУ

А1он

Заобиколувањето на санкциите против Русија ќе биде кривично дело во ЕУ

А1он

ЕУ ја повика Црна Гора да ја прекине блокадата на институциите

А1он