Пендаровски: Секоја нова провокација или атак на нашиот идентитет го усложнува процесот на уставни измени

Од:

Уставните измени наскоро треба да бидат на домашната агенда, но секоја натамошна провокација или атак врз нашиот идентитет само дополнително ќе го усложнат процесот кој и онака нема да биде лесен рече претседателот Стево Пендаровски во обраќањето пред претставниците на дипломатскиот кор. На годишниот прием Пендаровски зборуваше за конфликтот во Украина, интеграцијата на регионот во ЕУ како и за патот на Македонија кон Европската унија.

– По три години членство во Алијансата верувам дека повеќе никој не се сомнева дека и мала земја како Северна Македонија може да биде значаен партнер и да придонесува за мирот во регионални и во европски рамки. Истовремено, оваа година очекуваме да ја финишираме скрининг фазата од преговарачкиот процес со Унијата и да преминеме кон отворање на кластерите. Уставните промени би требало да бидат наскоро на домашната агенда и во овој контекст, потребна ни е атмосфера во која сите про-европски сили ќе може да се обединат и да ги испорачаат тие промени. Тој процес нема да биде лесен, а секоја натамошна провокација или атак врз нашиот идентитет, само дополнително ќе го усложнува. Со други зборови, потребен е стабилен амбиент и предвидливост на европскиот пат рече Пендаровски.

Притоа, смета Претседателот дека не смееме да заборавиме дека европските интеграции за земјава не значат само добрососедски односи, туку и економски прогрес, сериозни реформи и реална, а не реторичка борба против високата корупција.

– Регионот во кој живееме е особено погоден од случувањата во Украина, без разлика дали станува збор за економско-социјалните последици или пак за изложеноста на хибридните закани и кампањите на лажни вести. Минатата година, отворањето на преговорите на Северна Македонија и Албанија, кандидатскиот статус на БиХ, одлуката за укинување на визите за Косово и серијата економски мерки за поддршка на националните стопанства, делумно го повратија кредибилитетот на Европската Унија во регионот. Ваквите политики ќе имаат стабилизирачки ефект на подолг рок само ако бидат базирани врз долгорочна стратегија за целосна интеграција на регионот во Унијата, и ако не се само одговор на војната во Украина. Просперитетен регион фокусиран на соработка, а, не врз конфронтации е возможен само ако Европската Унија е наш заеднички именител вели Пендарвски.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пендаровски и Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Да не се драматизира промената на Уставот и вметнувањето на Бугарите, порача австрискиот претседател

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски го потпиша Указот за новиот Закон за амнестија за прекршоците во ковид кризата

Катерина Павлова-Николовска

Радев го повика Пендаровски да се држи до историската вистина

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски на годишнината од смртта на Трајковски

Средба на Пендаровски со претставници на Македонската горанска заедница

Катерина Павлова-Николовска