Пендаровски од Виница: Младите заслужуваат да живеат во европска држава, одиме напред

Од:

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски, на трибина во Виница порача дека младите на овој град заслужуваат да живеат во европска држава, во европска Виница, град со дух, традиција и модерни европски вредности.

Пендаровски посочи дека можеме да успееме само со слога и поддршка за најважните прашања, да нема патриоти и предавници.

„Сите заедно си ја сакаме нашата единствена татковина ,нашата единствена партија мора да биде Република Северна Македонија. Позиција и опозиција мора да разберат дека економски напредок може само во евроатлантските интеграции. Да го поддржиме овој пат, оваа опција која нуди европска иднина, напредок и прогрес, да си ги задржиме овде младите“, рече Пендаровски.

Со влегувањето на нашата земја во Европската унија, додаде Пендаровски за младите се отвораат можности за студирање во европското семејство, пракса, работа, патување и европска перспектива.

„Договорите кои се склучија беа тешки но и нужни за да ги отвориме портите на Европа. Без тоа нема надеж за новите генерации, за младите. Опозицијата, нуди поништување на се што е добро направено за оваа држава. Ние со време го фативме возот за НАТО, никој нема да се осмели да ја загрози безбедноста на нашата држава “, рече Пендаровски во Виница.

Би можело да ве интересира

Пендаровски – Шмид: Подготвени сме да дадеме активен придонес во промоцијата на вредностите на ОБСЕ

Ана Ололовска

Пендаровски: Утврдивме дури 63 планови за климатска акција

Ана Ололовска

Пендаровски – Линде: Случајот на Македонија е тест за кредибилноста на процесот на проширување на ЕУ

Пендаровски – Норлен: Очекуваме засилување на политичката поддршка од Шведска за евроинтеграцијата

Пендаровски – Лофвен: Поддршка од Шведска за старт на преговорите со ЕУ

Средба на Пендаровски со македонските друштва во Малме