Пендаровски на годишнината од смртта на Трајковски

Од:

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 19-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата во авионската несреќа во Ротимље, во близина на Мостар, Босна и Херцеговина, денеска положи венец на гробот на претседателот Борис Трајковски на гробиштата „Бутел“ во Скопје.

Пендаровски положи венци и на вечните почивалишта на загинатите членови на делегацијата: Димка Илкова – Бошковиќ, Ристе Блажевски, Миле Крстевски, Марко Марковски и Бранко Ивановски на гробиштата „Бутел“ во Скопје .

Делегации на Кабинетот на Претседателот денеска полижија венци и на спомен-обележјето на местото на несреќата во Ротимље, во близина на Мостар, Босна и Херцеговина и на вечното почивалиште на Анита Кришан Лозановска на гробиштата во Велес.

Би можело да ве интересира

Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледува измените на законите за коридорите 8 и 10д пред да ги потпише указите

Пендаровски: Македонскиот јазик е заштитникот на нашиот идентитет, сегашност и иднина, коренот на нашето битие

Пендаровски: Немањето претседател на Судскиот совет фрла темна дамка врз целото демократско досие на државата

Пендаровски на крунисувањето на британскиот крал Чарлс во Лондон

Пендаровски: За потпишување укази не примам совети, пакетот закони за коридорите ќе го разгледам со мојот правен тим

Мицкоски: Пендаровски го амнестира криминалот на Владата, нека не ги потпишува штетните закони за коридорите