Пендаровски-Левиц: Македонија припаѓа на Европската Унија

Од:

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Република Латвија, Егилс Левиц кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

dobivaj vesti na viber

Во рамки на посетата, покрај тет-а-тет средбата меѓу претседателот Пендаровски и претседателот Левиц, се одржа пленарен состанок на официјалните делегации на Северна Македонија и Латвија, по што двајцата претседатели одржаа заедничка прес-конференција.

– Ви благодарам што Латвија е една од земјите членки на Унијата што одамна ја препозна нашата подготвеност, посветеност, па и пожртвуваност за остварување на стратешката цел – членството во ЕУ. Вие и латвиското политичко раководство апсолутно разбирате дека мирот и безбедноста во Европа се во директна корелација, помеѓу останатото, и со одлуките на Унијата за нејзиното проширување рече Пендаровски на прес конференцијата по средбата.

Би можело да ве интересира

Пендаровски се сретна со германскиот канцелар Шолц

А1он

Зеленски до Пендаровски: Се надевам дека Северна Македонија ќе започне со пристапните преговори кон Европската Унија во најбрз можен рок

А1он

Пендаровски: Одлуката на Српската православна црква ќе придонесе за исправање на историските неправди

Пендаровски: Мора да креираме стратегии за различните сценарија кои не очекуваат во годините пред нас

Пендаровски: Во Битола беше направен обид докажан соработник на хитлеровиот нацистички режим да биде претставен како мост на зближување

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски: Најдобар начин да ја осигураме демократијата е преку образованието и образовните политики

А1он