Пендаровски ќе го прими Мицкоски на средба

Од:

Шефот на државата, Стево Пендаровски ќе го прими на средба лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со пратениците од партијата, доколку тој го побара тоа, велат од претседателскиот кабинет за „А1он“.

Оттаму додаваат дека Пендаровски е подготвен да разговара за сите прашања кои Мицкоски сака да ги постави, по што, доколку средбата се одржи, ќе соопштат детали за истата.

Инаку, Мицкоски преку медиумите најави со дел од пратеничката група попладнево ќе се упатат кон канцеларијата на претседателот Стево Пендаровски за да проверат дали Заев доставил доказ за обезбедено собраниско мнозинство. Мицкоски го обвини Пендаровски дека му го доделил мандатот на Зоран Заев без приложен доказ дека навистина има обезбедено собраниско мнозинство.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, најави и следни чекори, доколку Пендаровски не го оправда доделувањето на мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Срамно и без преседан е политички да се полемизира од позиција на висок воен чин

Ана Ололовска

Пахор: Скопје и Софија да најдат компромисно решение без да се доведе во прашање меѓувладината конференција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пендаровски и Пахор положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас

Ана Ололовска

Пахор: Меѓувладината конференција да почне без одложување, ова е прилика што ЕУ не смее да ја пропушти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пахор пречекан во вила „Водно“ со највисоки државни и воени почести

Ана Ололовска

Словенечкиот претседател Пахор во официјална посета на С.Македонија

Ана Ололовска