Пендаровски и Радев разговарале за можна средба наскоро во Софија

Од:

Претседателот Стево Пендаровски денеска остварил телефонски разговор со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев информираат од Кабинетот на претседателот.

dobivaj vesti na viber

Пендаровски му честитал на Радев за стапувањето на должноста и му посакал успешен мандат.

– Двајцата претседатели разговараа за најновиот развој на билатералните односи меѓу двете соседни држави во светло на неодамнешната посета на претседателот на владата на Бугарија на Скопје, како и претстојните активности во Софија. Во тој контекст, претседателот Пендаровски го поздрави воспоставениот дијалог меѓу двете влади и ја истакна подготвеноста на Република Северна Македонија за негово интензивирање во наредниот период. Во насока на зајакнување на дијалогот меѓу двете земји, двајцата претседатели разговараа и за можноста за скорешна официјална посета на претседателот Пендаровски на Софија, како и за интензивирање на комуникацијата на највисоко ниво во претстојниот период, се вели во соопштението од Кабинетот на Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Средба на претседателот Пендаровски со г.г. Стефан: Разговарано за актуелностите поврзани со решавањето на статусот на МПЦ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пендаровски присуствуваше на воената вежба „Брз одговор 22“ на Криволак

Ана Ололовска

Пендаровски: Само достоинствено, со почитување на правото на самоопределување може да зборуваме за обединета Европа

Катерина Павлова-Николовска

Радев предупредува за ризик од светска војна

Почна официјалната посета: Претседателот Пендаровски го пречека латвискиот претседател Егилс Левиц

Украинскиот министер за надворешни работи Кулеба во посета на Бугарија

А1он