Пендаровски: Хеликоптерите не летаат ноќе, гаснењето на пожарот ќе продолжи утре

Од:

Претседателот на државата Стево Пендаровски преку статус на Фејсбук информира дека гаснењето на пожарите ќе продолжи утре, во раните утрински часови.

Причината за ова, како што вели Пендаровски е тоа што хеликоптерите на армијата немаат можност да летаат навечер.

„Сакам да ја информирам јавноста дека хеликоптерите на армијата немаат техничка можност да летаат во ноќни услови. Ова е единствената причина заради која во гаснење на пожарите ќе се вклучат во раните утрински часови“, пишува Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Претседателот Пендаровски ќе учествува на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации

Автомобил се запали во скопската населба Аеродром

А1он

Кривична пријава за кочанчанец кој го терал своето дете да краде

А1он

Заев: Пендаровски е наш коректив, да учиме од неговите критики

Ана Ололовска

Сопругата на претседателот учествуваше во хуманитарна акција

Ана Ололовска

Голем шумски пожар во близина на Велес

А1он