Пендаровски го осуди нападот во московската концертна сала Крокус

Од:

Со изјава преку социјалните мрежи, актуелниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски, го осуди терористичкиот акт во Русија.

Притоа, тој изрази сочувство до семејствата на сите загинати и им посака побрзо закрепнување на повредените.

Во терористичкиот напад во Москва загинаа стотици лица и има и тешко повредени.

Спасувачките сили остануваат на терен за евентуално пронаоѓање на тела на починати или преживеани но потешко повредени во рушевините од салата.

Во меѓувреме Путин покажа со прст кон Украина за вмешаност во овој напад, по што официјален Киев реагираше и одрече каква и да е поврзаност со настаните.

Би можело да ве интересира

НСДП: Ги повикуваме граѓаните да гласаат за нашиот претседател Стево Пендаровски

Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

Загинаа двајца полицајци во напад во Русија

(ВИДЕО) Тројца загинати во голем пожар во фабрика во Русија

Горан Наумовски

Русите бесни поради одлуката на САД за нова помош за Украина: „Ова ќе заврши со понижување“

Орце Костов

Пендаровски: Мицкоски по амбасади ветува дека прв негов приоритет ќе биде внесување на Бугарите во Уставот