Пендаровски – Гир: Институции ќе вложат максимални напори за успешно спроведување на скринингот

Од:

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими шефот на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, амбасадорот Дејвид Гир.

dobivaj vesti na viber

На средбата беше разговарано за натамошниот тек на евроинтеграцискиот процес на Република Северна Македонија и фазите што престојат во реализацијата на пристапните преговори за членство во Европската Унија.

Во тој контекст, претседателот истакна дека сите институции ќе вложат максимални напори со цел успешно спроведување на скрининг процесот кој започнува во септември.

Претседателот Пендаровски се заблагодари за поддршката од евроамбасадорот Гир и изрази очекување дека соработката со Делегацијата на Европската Унија во земјава успешно ќе продолжи и во текот на целокупниот преговарачкиот процес.

На средбата беа разменети и мислења за можните предизвици во преговарачкиот процес, прашањата што се очекува да бидат најактуелни во преговорите, како и за конкретните придобивки од процесот.

Би можело да ве интересира

Претседателот Пендаровски и сопругата присуствуваа на погребот на Кралицата Елизабета Втора

Ана Ололовска

Пендаровски: Наш приоритет треба да биде вложувањето во животната средина, секој инвестиран денар носи придобивки во сите сфери

Ана Ололовска

Пендаровски на Процесот Брдо-Бриони: На земјите од Западен Балкан им е потребен пристап до механизмите на ЕУ за справување со економската криза

Ана Ололовска

Пендаровски ќе присуствува на погребот на Кралицата Елизабета Втора

Ана Ололовска

Пендаровски и Матарела положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Ана Ололовска

Пендаровски-Матарела: Италијанска поддршка на политиката на проширување на ЕУ и за македонските евроинтеграции

Катерина Павлова-Николовска