Пендаровски ги прими премиерот и министрите на новата Влада

Од:

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитaр Ковачевски и членовите на Владата.

dobivaj vesti na viber

На средбата претседателот Пендаровски упати честитки за изборот на новата Влада и посака успешна работа на новиот владин состав предводен од премиерот Ковачевски.

Претседателот изрази очекување дека новоизбраните министри доследно ќе ја реализираат поставената програма за работа и одговорно и посветено ќе се фокусираат на исполнување на стратешките цели и задачи во внатрешната и надворешната политика на земјата.

Би можело да ве интересира

Пендаровски-Левиц: Македонија припаѓа на Европската Унија

Пендаровски: Мора да креираме стратегии за различните сценарија кои не очекуваат во годините пред нас

Пендаровски: Во Битола беше направен обид докажан соработник на хитлеровиот нацистички режим да биде претставен како мост на зближување

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски: Најдобар начин да ја осигураме демократијата е преку образованието и образовните политики

А1он

Пендаровски: Неопходно е дигитално описменување и создавање на информирани и дигитално одговорни граѓани

А1он

Доделени ордени за заслуги на Република Македонија

А1он