Пендаровски бара анализа за перформансите на надворешната политика

Од:

Претседателот Стево Пендаровски ќе побара од Владата и МНР анализа за сите дипломатско-конзуларни преставништва на земјава во странство и за компетенциите на амбасадорите за да се видат перформансите на надворешната политика.

Пендаровски, велат од неговиот кабинет, ја одблокирал и процедурата за агремани за амбасадори која била блокирана од неговиот претходник Ѓорге Иванов.

Првата посета на претседателот Пендаровски во странство ќе биде посетата на Брисел во јуни за време на одржувањето Самитот на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Уставните судии да сфатат дека Груевски веќе не е господар на нашите животи

Ана Ололовска

Пендаровски: Разговарав и со бугарскиот цар Симеон Втори за да помогне Шпанија побрзо да го ратификува Протоколот за НАТО

Ана Ололовска

Пендаровски до Дендиас: Посветени сме на развој на партнерство со Грција

Ана Ололовска

Пендаровски: Сите политички водства сме одговорни за масовното отселување на младите

Татјана Ташкова

Пендаровски од Белград: Макрон не ни нуди четврта Југославија

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Пендаровски влезе во „Палата Србија“ со највисоки државни почести

Маја Илиевска-Пачемска