Пендаровски: Армијата се вклучи во гаснење на пожарите, утре воздухопловите одат на помош во Кочани

Од:

Вечерва во Крушево, началникот на генералштабот генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски ме информираше за состојбата со пожарите низ земјата и посебно за големиот пожар во Кочани доцна попладнево, напиша вечерва на својата Фејсбук страница претседателот Стево Пендаровски.

– Наредбата како Врховен командант за ангажман на армијата со целосен капацитет ја дадов во 16:30 минути. Одобрена е и употреба на воздухопловите, кои денеска веќе интервенираа во Старо Нагоричане, а утре наутро одат на помош во Кочани, информира Пендаровски.

Претседателот Пендаровски додава дека во текот на ноќта ќе се следи состојбата на терен и ќе се ангажираат дополнителни сили, како и средства за справување со состојбите и помош на населението насекаде каде што има потреба.

Би можело да ве интересира

Претседателот Пендаровски ќе учествува на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации

Автомобил се запали во скопската населба Аеродром

А1он

Кривична пријава за кочанчанец кој го терал своето дете да краде

А1он

Заев: Пендаровски е наш коректив, да учиме од неговите критики

Ана Ололовска

Сопругата на претседателот учествуваше во хуманитарна акција

Ана Ололовска

Голем шумски пожар во близина на Велес

А1он