Павле Трајанов за софиски „Дневник“: Уставот не може да се менува без реципроцитет од бугарска страна

Од:

Македонија ќе прифати измени на сопствениот Устав за вметнување на Бугарите во него, само доколку се додаде и македонското малцинство во бугарскиот Устав, изјави претседателот на Демократскиот сојуз (ДС), Павле Трајанов за софискиот весник „Дневник“.

Како што соопшти ДС, во текстот под наслов „Новиот пристап на Софија кон Скопје е патека во „вистинска насока“, но со опасни свиоци“, Трајанов одговара на прашањето „како ќе гласа во Парламентот доколку се постави барањето за вметнување на Бугарите во Уставот“, при што тој е дециден дека тоа е можно само со реципроцитет.

Без оглед на фактот дека бугарскиот Устав не предвидува можност за признавање на малцинства, лидерот на ДС смета дека ова прашање може да се реши само со рамноправен пристап на двете страни.

Би можело да ве интересира

Од кадровските решенија и барањето за една изборна единица зависи нашата поддршка за новата Влада, порача Трајанов

Ана Ололовска

Трајанов бара поништување на одредби од Изборниот законик во корист на помалите партии

Ана Ололовска

ДС: Во пресрет на избор на стара-нова Влада, укажуваме на потребата од радикални промени во поставеноста, дејствувањето и приоритетите

Ана Ололовска

Демократскиот сојуз на локалните избори ќе настапи со СДСМ

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Наставата со физичко присуство е приоритет

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Да се повлечат измените на Изборниот законик

Ана Ололовска