Патронажна служба ќе носи инсулин за пациенти до нивните домови во Неготино

Од:

ЈЗУ Здравствен дом Неготино денеска го известува населението од општините Неготино и Демир Капија, дека во континуитет ќе ги снабдува пациентите со инсулинска терапија до нивните домови, со помош на патронажната служба.

-Целта на оваа активност е да ги намалиме директните контакти на оваа ризична група на пациенти. Заради тоа, снабдувањето на пациентите со инсулин, најпрво ќе започне од селските населби чии жители користат јавен превоз, а потоа ќе продолжи и во градските населби, со приоритет на повозрасната група граѓани, соопштија од Здравствениот дом.

Оттаму известија дека одделот за подигање на инсулинска терапија ќе работи како и досега, со полно работно време и со редовни прегледи од интернист-дијабетолог.

Би можело да ве интересира

Шилегов вторпат негативен на коронавирус

А1он

Околу 5.000 лица кои се во самоизолација во домашни услови треба да се пријават за гласање

А1он

Филипче: Можно е пак да се воведат мерки на границите

А1он

Четворица анестезиолози се јавиле да ги менуваат колегите кои си дале отказ од „8 Септември“

Маја Илиевска-Пачемска

Филипче: Кризата со коронавирусот повторно ескалираше насекаде на Балканот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во просек, 13 отсто од тестираните за Ковид-19 се позитивни, неделно се прават 8.000 тестови

Искра Манојлоска