Патни исправи со скратена постапка и за дијаспората во Чикаго

Од:

Во Генералниот конзулат на Северна Македонија во Чикаго, САД, непречено тече мобилното издавање на патните исправи за нашите граѓани. Од тамошниот генерален конзулат посочуваат дека досега од околу 160 лица се земени податоци за нови биометриски патни исправи, а 60 од нив веќе ги добиле, соопшти МНР.

Ова, како што велат, претставува позитивно изненадување за нашата дијаспора во САД

– Конзулатот во Чикаго опфаќа 22 федерални единици во САД, што укажува на многубројната дијаспора што живее на оваа територија. Со новата опрема што ја имаме, пасошите ќе се подготвуваат многу побрзо отколку во минатото и заинтересираните страни ќе бидат позадоволни од оваа услуга”, вели генералниот конзул во Чикаго, Петрит Муслиу.

За леснотијата и ефикасноста на целиот процес се изјаснија и наши тамошни граѓани.

– Проектот за мобилно издавање патни исправи е доказ дека Министерството за надворешни работи преку својата мрежа на дипломатско-конзуларни претставништва останува во служба на дијаспората, наведуваат од МНР.

Би можело да ве интересира

Милошоски: ЕУ земји донеле одлука да ги признават пасошите до септември, Османи ја криел одлуката

Анита Петровска Рајковиќ

Уште се чека за пасош со месеци, постапката забрзана ама само за оние што имаат да платат 100 евра

Кривична пријава потив прилепчанец за фалсификување патна исправа

Тошковски ќе бара решение како да гласаат над 100.000 граѓани кои немаат лична карта, а имаат пасош без „северна“

Орце Костов

ДИК бара да може да се гласа со документи без „Северна“

Александар Тодески

Народен правобранител: Најдовме готови документи на граѓани, а МВР нема увид дека се подигнати

Горан Наумовски