Партиски активисти на списоци бележат кој гласал

Од:

Продолжува праксата како и во текот на минатите изборни циклуси, активисти на една од најголемите политички партии на партиски списоци ги бележат граѓаните кои излегле да гласаат.

Во општина Чашка бележењето на партиски списоци се прави од куќа на еден од членовите, но и од возило паркирано пред портата, непосредно до гласачкото место.

Ваквата активност на активистите од партијата е казниво според закон и претставува кршење на Изборниот законик, а досега, во општина Чашка, каде што е забележано, не е санкционирано од полицијата.

Од МВР информираа дека до 9 часот не е забележано прекршување на јавниот ред и мир на гласачките места. Според нив, изборите се одвиваат мирно и во најдобар ред.

Би можело да ве интересира

ДИК не го тестирала софтверскиот систем пред изборите, загрозени личните податоци на граѓаните

А1он

Џафери ја напушти Инфективна, тој ќе ја води конститутивната седница

Ана Ололовска

Конститутивна седница на Собранието утре, партиски разговори за формирање влада

Ана Ололовска

Конститутивната седница на Собрание во вторник под посебни протоколи

Ана Ололовска

Али Ахмети: Се сретнавме со Биљал Касами, разговаравме за евроинтеграциите и реформите

А1он

„Форин Полиси“: Изборните резултати во С. Македонија се добра вест за ЕУ и САД

Ана Ололовска