Отворање на реконструираното игралиште во СОС Детско село

Од:

Под мотото „Обединети во радоста што ја носи фудбалот“, денеска во СОС Детско село ќе биде отворено реконструираното фудбалско игралиште финансирано од Фондацијата УЕФА.

dobivaj vesti na viber

Од Детско село Македонија информираат дека целта на проектот кој се спроведува во соработка со ФФМ е да го подигне спортскиот дух кај 40 деца и млади без родителска грижа и да го зајакне нивниот ментален развој низ призмата на тимска работа, соработка и мотивација за постигнување на резултати.

-Еден од важните сегменти во работата на СОС Детско село е да делуваме во правец на поддршка и на зајакнување на заедниците со цел да се креира позитивна средина во која децата и младите ќе може да се развиваат, истакнуваат од СОС Детското село.

Според нив игралиштето ќе биде едно од омилените места за децата од населба Ченто кое ќе им овозможи многу мигови на дружба, ќе придонесе за развој на психо-физичкото здравје и ќе ги зајакнува самодовербата, вештините за комуникација, соработка и тимскиот дух.

Би можело да ве интересира

Првото кумство на згрижувачко семејтво во СОС Детско село

АУЕ – ФОН организираше донација на книги за СОС Детско Село

Интервју со Национална директорка на СОС Детско село Јулијана Гапо

Вработените во Зегин бојадисуваа велигденски јајца со децата од СОС Детско село

А1он

Тренчевска: Oтворен нов Центар за поддршка на згрижувачки семејства во рамки на СОС Детско село

А1он

Тренчевска: Пред нас е предизвикот за мобилизирање на што поголем број на згрижувачки семејства

А1он