Работникот осомничен за убиство на газдата доби 30 дена притвор

Од:

Триесет дена притвор доби С.Р (49) од тетовско Јанчиште, осомничен за убиство на холанѓанецот Јос. М (59), сопственик на расадникот „Еуроплантс“ во тетовско Прељубиште, информираат од СВР Тетово.

По вчерашниот настан, С.Р. кој би вработен во расадникот бил лишен од слобода, а по извршениот увид и разговор со него во полициска станица, СВР Тетово до обвинителството достави кривична пријава за убиство.

-Со соодветен поднесок во Основен суд Тетово, осомничениот е изведен пред судија во претходна постапка кој му одредил мерка притвор од времетрање од 30 денови, соопшти денеска СВР Тетово.

Според првичните податоци од увидот на местото и разговор со вработените, на убиството му претходела расправија и физичка пресметка. Работникот со камен неколку пати го удрел и го усмртил сопственикот на расадникот.

Холандскиот државјанин пред десетина години,како концесионер на имотот на агрокомбинатот Борец ја започнал работата на расадникот „Еуроплантс“.

Според информациите објавени на интернет страницат на Еуроплантс“ на површина од 375 хектари се одгледуваат разни декоративни и украсни дрвца кои се продаваат низ целиот свет.

Би можело да ве интересира

Седум тетовци шетале низ градот за време на полициски час

А1он

Малолетничка уценувана од 16-годишник, момчето приведено

Ана Ололовска

Парични казни за девет лица кои не го почитувале полицискиот час во Тетово

А1он

СВР Тетово испитува физичка пресметка помеѓу полицајци и цивилно лице

Ана Ололовска

Општина Тетово побара Владата да ја укине забраната за јавен превоз на патници

А1он

ОЈО Тетово поднесе казни против два лица за почитување на полицискиот час

А1он