Основниот суд Скопје 1 отворен за граѓаните и медиумите

Од:

По повод одбележувањето на Европскиот ден на граѓанска правда, Основниот суд Скопје 1 денеска со почеток од 9:30 часот, традиционално, трета година по ред, ќе ги отвори вратите за сите граѓани, медиуми и заинтересирани да го посетат судот.

Граѓаните ќе имаат можност слободно да влезат внатре и да се запознаат со внатрешноста на судот. При разгледувањето на Основниот суд Скопје 1 ќе можат да ги видат судниците, судницата бр.1 каде се одржуваат судењата по предметите од областа на организиран криминал и корупција, судската писарница, кабинетот на претседателот на судот, со што ќе добијат претстава за работата и фукционирањето на најголемиот суд во државата.

Би можело да ве интересира

Маричиќ: Новото кривично дело „безобѕирно управување на моторно возило” предлог на судии и обвинители

Ана Ололовска

Иван Џолев в.д. претседател на Кривичниот суд Скопје

Ана Ололовска

Спано за пресудите за Софија: Секоја членка на СЕ е обврзана со Конвенцијата да ги спроведува пресудите на Судот

Ана Ололовска

Спано: Има добри реформи во македонското судство кога станува збор за ограничување на максималното траење на постапките

Ана Ололовска

Од денеска по електронски пат ќе се добива уверение од казнена евиденција

Ана Ололовска

Судиите не се чувствуваат доволно поврзани со работата на Судскиот совет, кој треба да покаже целосна транспарентност

А1он

Leave a Comment

3 × 5 =