Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

Од:

Овие две недели треба да се искористат за максимален фокус на здравственото прашање, како и за комуникација меѓу политичките партии, за да се постигне консензус за датумот за предвремените парламентарни избори, смета вицепремерот за европски прашања Бујар Османи.

Тој при денешната посета на Штип изјави дека токму дополнителните две недели вонредна состојба им даваат простор на партиите да функционираат помалку под притисок за роковите.

– Има време во текот на вонредната состојба да ја продолжиме комуникацијата за да постигнеме консензус, вели Османи.

Прашан за протоколите за избори и како ќе се гласа на денот на изборите, Османи со став дека тие се носат од Комисијата за заразни болести на барање на претседателот на државата.

– Тие имаат подготвено еден документ којшто му го имаат доставено. Меѓутоа ќе видиме како ќе се одвиваат трендовите во овој период и така ќе се адаптираме. Здравјето е пред се, порача Османи.

Би можело да ве интересира

Спасовски: Во план е да инвестираме две милијарди евра за изградба и реконструкција на патната инфраструктура

Ана Ололовска

По скринингот на 210 работници, светиниколската конфекција „Мода“ ги затвори погоните

Ана Ололовска

„Дрекслмајер“: Ги преземаме сите мерки против Ковид-19, тројцата заразени работници не се поврзани меѓу себе

Ана Ололовска

Предлог казна од 2 000 евра за лице од Битола за непочитување на наредба за домашна изолација

Ана Ололовска

Регистрирани 422 прекршоци за неносење маски

Ана Ололовска

КОВИД-пандемијата не стивнува, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

Ана Ололовска