Османи во Барселона, утре се гласа за членство на С. Македонија во Унијата за Медитеранот

Од:

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на покана на заменик премиерот и министер за надворешни работи Кралството Јордан Ајман Сафади, министерот за надворешни работи, Европска Унија и соработка на Кралството Шпанија, Хозе Мануел Албарес и високиот претставник и потпретседател на Европската комисја Жозеф Борел, денес и утре ќе учествува на Седмиот регионален форум на Унијата за Медитеранот што ќе се одржи во Барселона, Шпанија.

На предметниот состанок на министрите за надворешни работи од 42 земји членки на Унијата за Медитеранот, министерот Османи ќе присуствува на свечениот чин на пристапување на Република Северна Македонија во Унијата за Медитеранот и последователно ќе земе активно учество како претставник на новата земја-членка, известуваат од МНР.

На маргините на Форумот министерот за надворешни работи Османи ќе се сретне со домаќинот, министерот за надворешни работи, Европска Унија и соработка на Кралството Шпанија, Хозе Мануел Албарес, а ќе оствари и други билатерални средби со свои колеги од земјите – членки во Унијата на Медитеранот.

Унијата за Медитеранот, формирана на првиот и инаугуративен Самит на претседатели на држави на Евро – Медитеранот, одржан во Париз на 13 јули 2008 година, претставува рамка за уредување на мултилатералните односи помеѓу ЕУ и медитеранските земји кои не се дел од ЕУ, се додава во соопштението на МНР.

Би можело да ве интересира

МНР: Безбедносните органи сериозно да ги земат предвид изјавите на Џамбаски и да донесат одлука за негов ограничен пристап во земјава

Ана Ололовска

МНР: Не се констатирани злоупотреби на службените возила во Министерството

Ана Ололовска

Османи: Кој ќе ги навреди Македонците среде Скопје, веќе нема да влезе во Македонија

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Османи го посети тепаниот во Софија: Нема да дозволиме провокатори да ни ја диктираат агендата

Анита Петровска Рајковиќ

МНР: Немаме надлежност за управувањето со хакираната страница на Мисијата на ОБСЕ

Софија ќе и врачи протестна нота на амбасадорката Руси , Османи го уверил Милков дека ќе се расчисти случајот

Орце Костов