Османи: Соодветно да се валоризира напредокот на земјата во евроинтеграциите

Од:

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, работната посета на Белгија ја продолжи со посета на белгискиот Парламент, каде што оствари средба со претседателкките наПретставничкиот дом и на Сентот на Федералниот парламент, Елиан Тилие и Стефани Д’Ос.

Како што соопшти МНР, фокусот на разговорите беше ставен на европската интеграција на Северна Македонија, добрососедските политики во регионот, внатрешно – политичката состојба во земјата, регионалната соработка и севкупната состојба, ако и за други актуелни меѓународни прашања со геополитичка конотација.

Османи упати благодарност за принципиелната позиција на Белгија, рефлектирана преку поддршка на европскиот пат на нашата држава, како резултат на постигнатите реформи, особено во делот на добрососедската политика.

– За нас, за нашето општество, за администрацијата и за сите прогресивни сили во државата е неопходно соодветно валоризирање на постигнатиот напредок во нашата земја од аспект на евроинтеграциите, тоа ќе биде од големо значење и за задржување на кредибилитетот на Европската Унија во регионот, истакна Османи.

За време на разговорите од белгиска страна беше упатена и честитка за идното претседавање на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 и за заложбите за нашиот придонес кон човековите права, демократијата и владеење на правото.

Би можело да ве интересира

Османи: Од понеделник започнуваме нова динамика на комуникација со Бугарија

Ана Ололовска

МНР започнува нова десетгодишна надворешна политичка стратегија – Рефлексија 20-30

Ана Ололовска

Средба Османи – Кундурос: Скопје и Атина будно ја следат епидемијата, што поскоро отворање на границите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Џамбаски ја нарече Македонија бугарска, МНР протестира во Софија

Жарко Настоски

МНР: Царинската управа одговори за случајот со книгите од Бугарија и со тоа е одговорено на сите прашања

Ана Ололовска

Потребно е законско продолжување на рокот на пасошите, Собранието не смее да се блокира, вели шефот на дипломатијата

Ана Ололовска