Османи на средба со престолонаследникот Акишино и принцезата Акишино

Од:

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, во рамки на работната посета на Јапонија се сретна и со престолонаследникот Акишино и принцезата Акишино.

dobivaj vesti na viber

На средбата, министерот Османи изрази задоволство од односите меѓу двете земји, особено во делот на културната соработка. Го поздрави делото на Кензо Танге како точка на обединување и симбол на пријателството меѓу двете земји, како и годинешното доделување на наградата “Златен венец” на јапонскиот поет, Шунтаро Таникава, во рамки на Струшките вечери на поезијата, информира МНР.

Потоа, министерот Османи оствари средба со претседателот на Парламентарната група за соработка меѓу Северна Македонија и Јапонија, Шинџи Иноуе и други членови на групата.

На средбата стана збор за теми од билатералните односи меѓу двете земји, можностите за унапредување на соработката особено во делот на економијата и бизнисот, современите безбедносни предизвици и нивното влијание врз европскиот континент и Индо – Пацификот, се додава во соопштението на МНР.

Би можело да ве интересира

Скопје ја повлече согласноста за почесен руски конзул во Битола

Ана Ололовска

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените

Ана Ололовска

САД со нова стратегија, МНР објаснува: Ќе не штитат од злобното влијание на Русија и Кина

Орце Костов

МНР: Постојано се бориме против сите злонамерни влијанија од трети држави

Горан Наумовски

Дисциплинска постапка за Зоран Дабиќ од Дипломатскиот синдикат

Горан Наумовски

Бугарското МНР упати нота до нашето МНР за антибугарскиот наратив на протестите во Скопје

Орце Костов