Османи: Лага е веста дека ќе бидам сменет од функцијата министер, последниот збор го има Али Ахмети

Од:

За министерот Бујар Османи, информацијата дека имало предлог за негова смена за да се смират партиските страсти по реакциите на неколку функционери, е лажна вест која не заслужува да ја коментира.

– Лага е дека имало предлог за моја смена и тоа не заслужува никаков коментар посебно кога настапувам како министер. Во однос на отвореното писмо од група членови на ДУИ ќе кажам само дека имаме голема внатрепартиска демократија и секој може да си го каже својот став, но дека последниот збор го има лидерот Али Ахмети. А со вчерашната изјава на Ахмети оваа приказна е завршена – рече османи на брифингот во МНР.

Истакнати членови на ДУИ меѓу кои Муса Џафери. Изет Меџити и Блерим Беџети во отворено писмо побараа дебата и го повикаа лидерот Али Ахмети да го искористи својот авторититет и статутарно право да го зачува партиското единство, но без Артан Груби кого го обвинуваат за состојбите во партијата.

Ахмети вчера од Тетово истакна дека ДУИ може да функционира без било кој поединец во партијата, вклучувајќи го и него како лидер затоа што ДУИ е национална инвестиција во која нема место за анархија.

Би можело да ве интересира

Ковачевски за митингот на ДУИ: Тоа се нормални активности што ги прави секоја политичка партија

Ана Ололовска

Петрушевски: Искусни медицински сестри од болницата во Куманово набркани на улица за на нивно место да се вработат кадри на ДУИ

Катерина Павлова-Николовска

Ахмети е опстимист дека ќе има договор меѓу Белград и Приштина

Катерина Павлова-Николовска

Ахмети и Османи на средба со Курти пред преговорите со Вучиќ

Катерина Павлова-Николовска

Изет Меџити: Собирот во понеделник е собир на „артанисти“

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Ниту трага ниту глас од тротинетите во МНР: Османи ја заборави зелената агенда на ДУИ

Орце Костов