Османи: Договорот од Преспа е модел на кој и во иднина ќе се градат односите меѓу соседите на Балканот

Од:

После три години од потпишувањето, Договорот од Преспа не само што го минува тестот на времето, туку и ги надминува границите на неговата примарна улога за Стратешко партнерство меѓу Северна Македонија и Грција, напиша попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот фејсбук профил.

Во статусот, Османи оценува дека Преспа е регионален симбол за умешноста на дипломатијата во надминување на меѓусебните спорови и модел на кој и во иднина ќе се градат односите меѓу соседите на Балканот.

– За две недели, на 1-2 јули во Охрид и Отешево, токму за Улогата на Преспа и останатите носечки договори, на првата меѓународна конференција – Преспа Форум за Дијалог, стои во статусот на Османи на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Папајоану: Се надеваме дека набргу ќе се свика првата меѓувладина конференција ЕУ-Северна Македонија

А1он

Анкета: 71,5 отсто од невакцинираните во Грција се против Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Катругалос: Грчката Влада одбива да го искористи Договорот од Преспа и да ги промовира стратешките односи со Северна Македонија

А1он

Заев и Ципрас ја примија мировната награда на Вестфалија

Катерина Павлова-Николовска

Заев утре ќе ја прими Меѓународната награда за мир на Вестфалија

А1он

Дендиас доаѓа во Скопје, ќе се направи евалуација на спроведувањето на Преспанскиот договор

Ана Ололовска