Општина Ѓорче Петров: Лага е дека градинката Детелинка нема греење

Од:

Општина Ѓорче Петров негира дека во градинката Детелинка две недели немало греење.

„Очигледно е дека пандемијата со Ковид-19 е терен за ситно партиско профитерство на ВМРО ДПМНЕ. Здравствената криза ги загрижува сите, освен гласноговорниците на опозицијата. Преку лаги и невистини се обидуваат да креираат проблем онаму каде што го нема. Апсолутна невистина е дека во клонот Детелинка од Градинката Росица нема греење за дечињата и персоналот“, се вели во реакцијата на изјавата на Данијел Апостолоски, советник во Советот на Ѓорче Петров од ВМРО-ДПМНЕ.

Од Општината велат дека десет дена објектот се загревал со клима уреди поради дислокација на резервоарот за нафта заради изведување на градежни работи.

„Објектот се загрева во текот на целиот работен ден од 06.00 до 17.00 часот, со што во просториите се постигнува температура за нормално одвивање на воспитно-згрижувачкиот процес. Во најкус рок резервоарот повторно е вратен и приклучен на цевките на системот за загревање и од денеска целиот објект се загрева на нафта. Грижата за најмалите била и ќе остане главен приоритет на општина Ѓорче Петров. Локалната самоуправа нема да дозволи да се собираат ситно партиски поени врз грбот на децата“, се вели во реакцијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Криминалот и корупцијата имаат име и презиме – Зоран Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: СДСМ нуди исти луѓе со исти лаги, време е да замине во историја

Ана Ололовска

СДСМ: Деструктивното ВМРО-ДПМНЕ упорно го блокира Законот за наставници и стручни соработници, упорно работи на штета на граѓаните и образованието

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ треба да се разбуди од сонот, сега е 2021 година, а не 2017 година, лагата по втор пат нема да им помине

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Мега скандал и шверцерско носење на ребаланс на буџет во Општина Гази Баба на седница која трае 20 часа, градоначалникот Георгиевски штити криминални интереси

Ана Ололовска

Мицкоски: Мини Шенген не е алтернатива за ЕУ

Ана Ололовска